Jakie badania wykonuje okulista?

O nasz wzrok należy dobrze dbać – to przecież tak samo ważny narząd jak wiele innych w naszym organizmie. Ba, jeden z najważniejszych, gdyż trudno jest sobie wyobrazić nasze codzienne życie bez oczu. Najlepiej wiedzą o tym ci, którzy właśnie na co dzień zmagają się z różnego rodzaju dolegliwościami oka. Mając to na uwadze, każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że regularne wizyty u okulisty są niezwykle ważne. Z reguły wskazuje się, że powinno się odwiedzić gabinet okulistyczny co najmniej raz w roku, a minimum raz na dwa lata. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że w ten sposób możemy kontrolować stan naszych oczu. Innym powodem do umówienia się na wizytę są różne zmiany, które sami zaobserwujemy – może być to początek znacznie poważniejszych problemów. Ważna jest więc szybka reakcja – to może być pogorszenie się widzenia, podrażnienie oczu czy jakiś inny sygnał. Wizyta w gabinecie okulistycznym i badanie kontrolne z pewnością pomoże okuliście ustalić, co się tak w zasadzie dzieje. A jakie jeszcze badania wykonuje się u okulisty? 1. Badanie ostrości wzroku.

Jest to bodaj najbardziej popularne badanie wykonywane w gabinetach okulistycznych – wykonuje się je w zasadzie przy każdej wizycie, gdyż pozwala ono nie tylko na ocenienie jakości widzenia, ale również na wykluczenie pewnych chorób już na samym początku diagnozowania źródła problemów. Badanie to przeprowadza się najczęściej z wykorzystaniem tak zwanych tablic Snellena, a do dokładniejszych pomiarów jak najbardziej jest wskazane użycie komputera. 2. Badanie pola widzenia. Inaczej perymetria – pozwala ono na określenie, jak dużą część obrazu pacjent widzi swoim nieruchomo ustawionym okiem. Oko to patrzy w jeden punkt centralny. Warto wiedzieć, że jest to bardzo często wykonywane badanie, a to ze względu na to, że zmniejszenie się pola widzenia jest przy wielu chorobach pierwszym lub po prostu głównym objawem, który wskazuje na uszkodzenie gałki ocznej. Dobrym przykładem jest tutaj jaskra, gdzie perymetria jest jednym z najważniejszych badań jakie można wykonać. 3. Badanie dna oka. W tym przypadku bada się struktury, które to wyściełają gałkę oczną pacjent od wewnątrz.

Wykonuje się je przede wszystkim po to, aby ocenić stan siatkówki oka. 4. Ultrasonograficzne badanie oka. Jest to po prostu USG oka, które wykonuje się w dość szczególnych przypadkach, a mianowicie przed operacją zaćmy. Tak jak w przypadku innych badań ultrasonograficznych, jest to zabieg całkowicie bezbolesny oraz bardzo szybki – pozwala wykonać dokładnie pomiary biometryczne. 5. Mierzenie ciśnienia w gałce ocznej. Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego zaleca się wszystkim osobom, które skończyły 40. rok życia. Jest to jeden z najskuteczniejszych zabiegów wykrywających jaskrę, gdyż to właśnie to schorzenie najczęściej jest odpowiedzialne za podwyższenie ciśnienia w gałce ocznej. 6.

Optyczna koherentna tomografia (OCT). Bardzo specjalistyczne badanie wykonywane techniką tomografii komputerowej.

http://eretina.pl/choroby-powierzchni-oka/ https://okulista-poznan.pl/