Jak zadbać o swój wzrok?

Oczy to niezwykle ważny narząd, który bardzo ułatwia nasze codzienne życie. W związku z tym każdy powinien w odpowiedni sposób o nie zadbać. Dobry wzrok to przecież podstawa i coś, co potrzebuje każdy z nas – tymczasem wielu z nas nie szanuje oczu i zbyt mocno je nadwyręża. Jest to nagminne tym bardziej teraz, kiedy wiele osób ma siedzący tryb życia i spędza długie godziny przed komputerem. Nie jest to dobra sytuacja dla naszego wzroku, choć oczywiście można się do tego odpowiednio przygotować – przede wszystkim pamiętać o odpoczynku dla naszych oczu. Jest to zresztą jedna z ważniejszych rzeczy – odpoczynek. Podobnie jak i sen, kiedy to oczy (jak i cały organizm) mogą się zregenerować przed kolejnym dniem. W związku z tym należy pamiętać o tym, by po prostu się wysypiać – jest to dobre dla całego naszego organizmu, w tym także dla oczu. Nie są wtedy zmęczone i mogą właściwie pracować. Dobrym pomysłem są również masaże powiek oraz przygotowywanie okładów i kompresów z ziół. Do najbardziej popularnych i najbardziej pomocnych zalicza się przede wszystkim szałwię, rumianek czy nagietek i świetlik lekarski.

Większość z nich ma działanie przeciwzapalne oraz łagodzące, dzięki czemu możemy z nich korzystać profilaktycznie. Bardzo ważna jest także odpowiednia dieta, a dokładniej mówiąc wprowadzenie do jadłospisu takich produktów jak owoce, warzywa, orzechy, rośliny strączkowe czy ryby, które to ze względu na witaminy oraz kwasy omega-3 są bardzo dobre dla naszych oczu.

Sposoby, dzięki którym nie będziesz narzekał na oczy

Możemy naprawdę wiele zrobić dla naszych oczu – masaże powiek, okłady i kompresy, odpowiednio dużo odpoczynku i regeneracji czy wreszcie zdrowa dieta. Na oczy bardzo dobrze działa także aktywność fizyczna, która jest po prostu dobra dla całego naszego organizmu. Warto pomyśleć również nad odstawieniem papierosów, jako że palenie tytoniu może wpływać na rozwój niektórych schorzeń narządu wzroku. Wszystko to z pewnością pomoże nam zdecydowanie lepiej zadbać o oczy, które codziennie wystawiane są na wiele zagrożeń. Zbyt dużo czasu przed ekranem czy promienie słoneczne, które w nadmiarze mogą zaszkodzić oczom i prowadzić na przykład do uszkodzenia plamki żółtej, nowotworów oczu czy zaćmy. Jak się przed tym uchronić? Rozwiązaniem są właściwie dobrane okulary przeciwsłoneczne – nie mogą być to jednak pierwsze lepsze okulary kupione na lokalnym bazarku. Ważne jest, by tego typu akcesorium rzeczywiście zapewniało nam ochronę przed promieniowaniem UV-A oraz UV-B. Dobrym pomysłem jest więc zakup atestowanych okularów przeciwsłonecznych ze sprawdzonego źródła. Kolejna sprawa to właściwe noszenie soczewek – z nich korzysta coraz więcej osób, które rezygnuje tym samym ze zwykłych oprawek ze szkłami.

Soczewki to dla wielu z pewnością wygoda, natomiast należy je nosić zgodnie z zaleceniami – w przeciwnym razie może dojść do wysuszenia bądź podrażnienia oczu, co może być powodem dyskomfortu bądź nawet niedotlenienia czy urazów naszej rogówki.

okulista poznań wózki elektryczne terenowe