10 praktycznych rad na zdrowe oczy

www.krizzcode.com

Trudno wyobrazić sobie nasze codzienne życie bez wzroku. To przecież oczy są naszym „oknem na świat”, dlatego też każdy z nas powinien o nie właściwie zadbać. Dobry wzrok to podstawa, lecz nie wszyscy zdają się szanować oczy – często zbyt mocno je nadwyrężają, czemu sprzyja popularny obecnie siedzący tryb życia. Tymczasem nie trzeba wiele, by zadbać o oczy i cieszyć się bardzo dobrym wzrokiem przez dłuższy. Oto 10 praktycznych rad, dzięki którym będziemy mogli skutecznie zadbać o nasz wzrok. 1. Regularnie odwiedzaj okulistę. Jest to podstawa, jeśli chodzi o profilaktykę chorób oczu. Warto co jakiś czas (minimum raz na dwa lata, a może być nawet częściej) odwiedzić gabinet okulistyczny i sprawdzić stan swojego wzroku.

Z pewnością wykonanie tych kontrolnych badań da nam odpowiedź na pytanie w jakim stanie są nasze oczy i czy przypadkiem nie dzieje się coś złego. Także wszelkie dolegliwości to sygnał, że należy wybrać się do okulisty. Nie każdy o tym pamięta, lecz zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Warto wiedzieć, że nawet rutynowe badania pozwalają na wykrycie różnych chorób ogólnych. 2. Dieta na zdrowe oczy. To co jemy ma ogromny wpływ na to jak funkcjonuje nasz organizm. Dotyczy to także oczu, tak więc dobrze jest wprowadzić do swojej diety produkty, które pozytywnie mogą wpłynąć na narząd wzroku. Chodzi tutaj przede wszystkim o dostarczenie witamin A, C i E, ale też kwasów omega-3 czy luteiny oraz cynku.

Co więc wprowadzić do codziennego jadłospisu? Warzywa i owoce (w tym marchewka i szpinak), orzechy czy ryby. 3. Okulary przeciwsłoneczne twoim przyjacielem. To one będą chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym – warto stawiać więc na dobrej jakości okulary, które rzeczywiście spełniają swoje zadanie. 4. Koryguj wadę wzroku – zawsze! Po pierwsze dlatego, by lepiej widzieć. Po drugie dlatego, że brak korekcji może tylko pogłębiać wadę. 5. Sport to dobry pomysł.

Podejmowanie aktywności fizycznej bardzo dobrze oddziałuje na cały nasz organizm, w tym także na oczy, dlatego też warto wybrać sport dla siebie i regularnie uprawiać jakąś dyscyplinę. 6. Spa dla oczu. To może być masaż powiek lub okłady i kompresy z ziół takich jak świetlik lekarski, nagietek, szałwia czy rumianek, które z reguły działają przeciwzapalnie i łagodząco. 7. Prawidłowe noszenie soczewek. To ważne, by soczewki nosić zgodnie z zaleceniami – w przeciwnym razie mogą one wysuszać i podrażniać nasze oczy. 8. Sen na zdrowe oczy.

Wysypianie się jest bardzo ważne także dla oczu – to w nocy mają one czas, by się zregenerować i odpocząć podobnie jak cały nasz organizm. W przeciwnym razie będą nieustannie zmęczone i podrażnione. 9. Oczy a siedzenie przed komputerem. Wiele osób spędza dziś – z wyboru bądź z powodu pracy – wiele godzin przed komputerem, co nie może pozytywnie wpływać na oczy. Warto więc robić sobie regularne przerwy, a w razie zmęczenia i podrażnienia oczu dobrym rozwiązaniem może być stosowanie kropli nawilżających. 10. Ogranicz palenie. Palenie tytoniu może przyczyniać się do rozwoju chorób oczu.

powiększanie ust poznań