Kiedy wybrać się do okulisty?

Do gabinetu okulistycznego najczęściej umawiamy się na kontrolę – te powinno wykonywać się co najmniej raz w roku (a minimum raz na dwa lata). Ale do okulisty mogą nas sprowadzić także różne inne przyczyny. Będzie to na przykład stan zapalny oka, znaczne pogorszenie widzenia czy ciało obce, które dostało się do oka. Wszystko to jest dobry powód, aby wybrać się do specjalisty. Przed przystąpieniem do badania lekarz z pewnością przeprowadzi z nami tak zwany wywiad, w ramach którego opowiemy mu o powodzie naszej wizyty. W trakcie takiego wywiadu musimy też opowiedzieć o naszej dotychczasowej historii badań i ewentualnych schorzeniach okulistycznych, jak i o obecnych chorobach ogólnych. Dopiero potem możemy przystąpić do konkretnego badania.

Okulista ma do dyspozycji wiele różnego rodzaju badań, jakie może wykonać, aby poprawnie zdiagnozować stan pacjenta. Tym najbardziej popularnym badaniem u okulisty jest oczywiście badanie ostrości widzenia – to podstawowy zabieg, dzięki któremu można określić wadę wzroku badanego, a następnie dobrać właściwe szkła korekcyjne. Inne, nieco bardziej szczegółowe badania to między innymi ultrasonografia (USG oka) czy optyczna koherentna tomografia. Wszystko zależy od tego, co podejrzewa lekarz i jaki konkretny zabieg zleci w diagnostyce lub profilaktyce. Oczywiście spore znaczenie ma także to czy zmagamy się już z jakimś schorzeniem – badania mogą bowiem służyć temu, by sprawdzić postępy w leczeniu.

Wizyta u okulisty – lepiej zapobiegać niż leczyć!

Wiele osób odczuwa różnego rodzaju dolegliwości związane z oczami – zmęczenie, pieczenie, zaczerwienienie czy łzawienie. Każda taka oznaka to sygnał dla nas, że coś jest nie tak.

Regularne wizyty kontrolne u okulisty to rzecz bardzo ważna, ale może warto zastosować zasadę w myśl której zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć schorzenia? W związku z tym dobrze wiedzieć, w jaki sposób można pozytywnie wpłynąć na stan swoich oczu – narząd wzroku jest niezwykle ważny dla każdego człowieka i bez niego nie byłoby możliwe normalne funkcjonowanie, lecz pojawiłyby się ogromne trudności. Najlepiej wiedzą o tym ci, którzy mimo tych trudności doskonale dają sobie radę w codziennym życiu, dając doskonały przykład wszystkim innym. Także oni z pewnością poradziliby każdemu, by odpowiednio zadbał o swoje oczy. Można to zrobić na wiele różnych sposobów – nie kładźmy wszystkiego w rękach okulisty, lecz zacznijmy robić coś dla siebie, dla swojego organizmu i oczu. Pierwszym krokiem w tym kierunku może być odpowiednia dieta, bogata w takie produkty jak owoce, warzywa, orzechy czy ryby, które to zawierają sporo witamin i składników odżywczych dobrze działających na oczy. Kolejny aspekt to prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia, co przekłada się na lepszą kondycję całego naszego organizmu, w tym także narządu wzroku. Nie zapominajmy jednak przy tym o właściwej dozie potrzebnego odpoczynku i regeneracji, na czym skorzystają także nasze oczy – tak mocno przecież eksploatowane każdego dnia.

www.odbierzksiazke.pl