Jak prawidłowo zadbać o swoje oczy?

Mówi się, że oczy są dla człowieka oknem na świat – jeśli są zdrowe, okazują się być po prostu nie do zastąpienia. Dobrze wiedzą o tym wszyscy ci, którzy zmagają się z różnego rodzaju wadami oczu. Bez wzroku codzienne życie jest znacznie trudniejsze, dlatego też koniecznie należy w odpowiedni sposób zadbać o swoje oczy. W jaki sposób? Poprzez wcielenie w życie kilku wskazówek i zasad, dzięki którym możemy cieszyć się zdrowym wzrokiem przez długi czas. 1. Regularne wizyty u okulisty. Jest to w zasadzie jeden z podstawowych aspektów, jeśli chodzi o dbanie o nasz wzrok. Przyjęło się, że w gabinecie okulistycznym powinniśmy się pojawić na badanie wzroku mniej więcej co dwa lata, choć oczywiście nie jest to żelazna reguła. Z usług okulisty można korzystać częściej, a w szczególności w sytuacji, kiedy zauważymy jakiekolwiek problemy ze wzrokiem. To może być powracające uczucie suchości czy pogorszenie się wzroku, objawiające się niemożnością dostrzeżenia tekstu z bliskiej bądź dalekiej odległości.

Wszystko, co wydaje się nam podejrzane – nie warto tego bagatelizować, lecz udać się na badanie kontrolne. Dzięki temu z pewnością szybko wykryjemy jakiekolwiek pojawiające się zmiany, a lekarz będzie w stanie skutecznie zareagować. 2. Odpoczynek dla oczu. Dziś chyba zdecydowana część społeczeństwa pracuje przy bądź z komputerem. Nawet jeśli nie jest to jakiś duży wymiar czasowy, wiele osób także po pracy spędza długie godziny przed ekranem – czy to w ramach odprężenia, czy też prowadząc swojego bloga (bądź realizując jakieś inne hobby). Nie każdy przy tym pamięta, że oczy także potrzebują odpoczynku i ciągłe patrzenie się w ekran nie jest zdrowe dla oczu. Ciekawym sposobem wydaje się być zasada 20-20-20: przerwę robimy co 20 minut, a w jej trakcie przez 20 sekund patrzymy na oddalony od nas o co najmniej sześć metrów obiekt. Dzięki temu oczy będą miały choć chwilę wytchnienia. 3.

Dobrze jest się wyspać. Sen to prawdziwe zbawienie dla naszego organizmu i nie ma w tym stwierdzeniu krzty przesady, gdyż to właśnie w trakcie snu odbywa się szereg procesów regeneracyjnych, w tym także te związane z regeneracją oczu. Wysypianie się i regularny odpoczynek pozytywnie wpływa na zdrowie naszych oczu, gdyż w przeciwnym razie będą one po prostu zmęczone – tak samo zresztą jak my sami. 4. Dieta też jest ważna. Na oczy można działać także poprzez odpowiednie żywienie. Właściwa i zdrowa dieta jest w zasadzie podstawą do tego, byśmy mogli cieszyć się zdrowym organizmem. Z myślą o wzroku warto więc wprowadzić do swojej diety witaminę A, C i E, jak również kwasy omega-3 czy luteinę. W związku z tym trzeba zacząć jeść takie produkty jak marchewka, szpinak, jarmuż, ryby czy orzeszki ziemne i rośliny strączkowe. 5.

Sport to zdrowie… także dla oczu! Aktywność fizyczna bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu, a więc dobrze działa także na wzrok. Warto więc znaleźć dyscyplinę sportową dla siebie i w ten właśnie sposób zadbać o swój organizm oraz o wzrok.

faktymity.com.pl