Opiekun osób starszych – na czym polega ten zawód?

Choć współcześnie coraz więcej osób decyduje się na ukończenie studiów, wyższe wykształcenie nie jest wymagane we wszystkich zawodach. Wiele firm poszukuje pracowników fizycznych, a wiele prywatnych osób – opiekunów do dzieci czy osób starszych. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, na czym polega wykonywanie tego ostatniego zawodu.

Niestety, trudno jednoznacznie to określić. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych warunków umowy, które powinny zostać precyzyjnie dopasowane do osoby, którą będziesz się opiekować. Dużo zależy od tego, w jakim jest stanie.

Inne obowiązki powierzone będą opiekunowi osoby, która nadal radzi sobie samodzielnie, ale potrzebuje odrobiny wsparcia, niż dla opiekuna staruszka, który nie jest w stanie już samodzielnie jeść czy się poruszać. Przed zawarciem umowy upewnij się, że obowiązki nie wykraczają poza to, co rzeczywiście jesteś w stanie zrobić. W zależności od sytuacji, możesz zostać zobowiązany na przykład do robienia zakupów, wyprowadzania pieska i dotrzymywania starszej osobie towarzystwa.

W innym przypadku może się zdarzyć, że wśród twoich obowiązków znajdzie się także mycie, karmienie czy przebieranie podopiecznego. Pamiętaj, że może stanowić to wyzwanie nie tylko dla twojej psychiki, ale także siły fizycznej.

opieka osób starszych opolskie