Jak wspierać starszą sąsiadkę?

Każdego dnia spotykamy na swojej drodze starsze osoby. Niektóre z nich należą do naszej rodziny. Inne zaś zwyczajnie mieszkają obok.

Warto zwracać uwagę nie tylko na te, które należą do tej pierwszej grupy. Czasami może zdarzyć się, że któryś z naszych sąsiadów w podeszłym wieku także potrzebuje naszej pomocy, choć nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę. Zdarza się, że dla starszej osoby nawet z pozoru proste, codzienne czynności okazują się przeszkodą nie do przejścia.

Skoro ty uważasz za wysiłek zrobienie zakupów i wniesienie ich na trzecie piętro, pomyśl, ile wysiłku kosztuje to tę biedną staruszkę, która mieszka naprzeciwko ciebie. Prawdopodobnie nie spadnie ci korona z głowy, jeśli zaoferujesz jej swoją pomoc i raz w tygodniu wykonasz za nią najpotrzebniejsze zakupy, dostarczając najpotrzebniejsze towary do domu. Zadbaj również o to, by uzyskać numery kontaktowe do członków jej rodziny, nawet jeśli nie odwiedzają swoich bliskich zbyt często.

Wtedy będziesz mógł na bieżąco informować odpowiednie osoby w nagłych wypadkach oraz o pojawiających się potrzebach. Choć nie masz obowiązku monitorować tego, czy twoi sąsiedzi dobrze sobie radzą, w przypadku starszych ludzi często warto robić to z czystej, ludzkiej uprzejmości.

Gaznaczas.pl