Donald Tusk

www.rosomaki.com.pl

Donald Tusk to polityk budzący pośród polskiego elektoratu skrajne emocje – jedni są dla niego pełni podziwu i szacunku, inni zaś nie pałają do niego, mówiąc delikatnie, żadną sympatią. Jednak bez względu na stosunek do niego trzeba przyznać, że jako polityk osiągnął wiele i obecnie jest jednym z najważniejszych graczy na europejskiej, a także i międzynarodowej scenie politycznej.

Donald Tusk skończył historię na Uniwersytecie Gdańskim. Zaraz po uzyskaniu tytułu magistra rozpoczął działalność opozycyjną.

Od 1991 roku do 1994 roku był Przewodniczącym Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W latach 2001–2005 był Wicemarszałkiem Sejmu IV kadencji.

Przez 11 lat, od roku 2003 do 2014, był także przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Najważniejszą funkcją, jaką pełnił na polskiej scenie politycznej, było piastowanie urzędu Prezesa Rady Ministrów.

Na to stanowisko Donald Tusk został wybrany dwukrotnie i był premierem w latach 2007 – 2014. Obecnie, od 1 grudnia 2014 roku, jest Przewodniczącym Rady Europy.