Czy międzynarodowe prawo jazdy potrzebne jest do wynajmu auta?

Wyjazd na wakacje to nie zawsze same przyjemności. W wielu przypadkach urlop związany jest także z szeregiem formalności, które musimy załatwić jeszcze przed wyjazdem. Najpierw organizujemy noclegi i środki transportu.

Dbamy też o wyrobienie dodatkowych dokumentów, na przykład paszportu czy Europejskiej Karty Zdrowia. Czasami, jeśli na wakacjach planujemy wynajem samochodu, zastanawiamy się też nad wyrobieniem międzynarodowego prawa jazdy. Czy to konieczne? W większości krajów członkowskich Unii Europejskiej do swobodnego poruszania się wystarczy polskie prawo jazdy.

Sprawdzi się zarówno podczas poruszania się własnym samochodem, jak i tym wynajętym w wypożyczalni. Prawo jazdy może być sprawdzane także w odniesieniu do innych pojazdów niż samochody, na przykład przy wypożyczaniu quadów. Jednak w niektórych popularnych wśród Polaków krajach poza Unią Europejską, na przykład w Egipcie czy RPA, konieczne jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy.

Warto jednak wiedzieć, że wyrobienie takiego dokumentu jest wyłącznie formalnością i nie wymaga zdawania dodatkowych egzaminów. Międzynarodowe prawo jazdy to nic innego jak tłumaczenie polskiego dokumentu na dziesięć języków, w sposób zgodny z międzynarodowym, ujednoliconym wzorem.

Sprawdzona obsługa i auta oferowane w wypożyczalnia samochodów Katowice lotnisko to gwarancja udanego wypoczynku. Krok po kroku: szpachlowanie samochodu